Od kiedy dziecko może jeździć z przodu?

10281

Dziecko musi być bezpieczne wszędzie, także w aucie. Małe dziecko musi jeździć z tyłu, w foteliku samochodowym, w pełni bezpiecznie. Gdy dziecko dorośnie to będzie mogło jeździć na przednim fotelu w samochodzie, zawsze jednak musi przypiąć się pasami. Bezpieczna jazda dziecka to dla rodziców priorytet. Niektórzy twierdzą, że nawet maluszek mający 2-3 latka może jeździć z przodu samochodu. Nie spieszylibyśmy się jednak z takim rozwiązaniem. Lepiej usadzić dziecko z tyłu, bezpiecznie i komfortowo. Z przodu auta niech jeżdżą dorośli.

Odpowiedni wiek do jazdy z przodu?

Dzieci do 150 cm wzrostu mogą jeździć z przodu na foteliku samochodowym, który w razie wypadku ocali ich życie i zdrowie. Inaczej posadzić w samochodzie ich nie wolno. Jednak mądrzy rodzice pozwalają jeździć z przodu dopiero dzieciom nastoletnim, mającym 15 lub więcej lat. Dbają o bezpieczeństwo pociech i niepotrzebnie nie narażają ich na żadne problemy. Bez fotelika może jeździć dziecko, które ma ukończony trzeci rok życia. Najważniejszym kryterium jest jednak wzrost, czyli 150 centymetrów. Fotelik dobrze zabezpiecza dziecko i w razie wypadku bardzo często chroni je, o czym zapominać nie wolno. Zdarza się, że dziecko mające 14 czy 15 lat jest niskie, mierzy np. 145 cm wzrostu i musi podróżować w foteliku. Jest to dla niego krępujące, ale daje mu poczucie bezpieczeństwa. Jazda na foteliku z przodu jest bezpieczniejsza. Jednak wyższe dzieci mogą jeździć na przednim fotelu przypięte pasami.

Gdzie dziecko jest bezpieczniejsze – z tyłu czy z przodu?

Dziecko jest bezpieczniejsze z tyłu auta. W razie wypadku ma większe szanse na przeżycie siedząc z tyłu auta. Na każdym siedzeniu – z przodu i z tyłu dziecko musi mieć zapięte pasy. Dzięki temu będzie w pełni bezpieczne, a jego życie nie zostanie narażone na przykre konsekwencje wypadków. Rodzice wolą usadzać dzieci z tyłu, ponieważ dbają o maluchy. Eksperci twierdzą, że bezpieczniejsze jest wożenie dziecka na tylnym siedzeniu auta, za kierowcą, ponieważ w razie wypadku małe jest prawdopodobieństwo, że dziecko nagle zostanie wyrzucone na zewnątrz. Auto to obecnie konieczność, ale zawsze może się zdarzyć, że dziecko ucierpi nawet siedząc na tylnym siedzeniu auta. Badania pokazały, że najbezpieczniej jest siedzieć z tyłu auta pośrodku. Najmniej osób cierpi w wyniku wypadków siedząc właśnie tam. To jest bardzo ciekawa informacja dla niejednej osoby. Usadzenie dziecka z przodu to bardzo trudna decyzja, a niejeden rodzic nie pozwala dzieciom w ogóle siadać obok kierowcy. To już są bardzo indywidualne kwestie, jednak trudno się dziwić, że rodzice chcą dobrze dbać o bezpieczeństwo swojego malucha.

Podsumowując, siedzenie przednie jest zawsze bardziej niebezpieczne. Lepiej dzieci usadzić z tyłu auta i w ten sposób zadbać o ich bezpieczeństwo oraz komfort podczas jazdy. W ten sposób o wiele lepiej i szybciej będą mogły podróżować i nie będą czuły się skrępowane – na tylnych siedzeniach można wygodnie się położyć, bawić się zabawkami i grać w różnorodne gry.