Od kiedy dziecko może jeździć na podstawce

3953

Podstawka zastępuje fotelik samochodowy dla maluchów, pozwalając im przemieszczać się bezpieczniej niż bez takiej podstawki. To doskonałe rozwiązanie dla każdego dziecka, ale nie wszyscy rodzice ufają, że jest ono dobre. Fotelik samochodowy jest stabilny i doskonale się sprawdza, a dzieciaki uwielbiają wygodne rozpieranie się na takim siedzisku – są dzieci, które zawsze wybiorą fotelik, a nie podstawkę. Podstawka jest dla dzieci powyżej szóstego roku życia. Jest to rozwiązanie, które sprawdza się, ale jednak fotelik ma wielu zwolenników. Niektórzy rodzice sadzają na podstawce dzieci mające cztery lata, ale to za wcześnie – przynajmniej zdaniem ekspertów.

Kiedy zmienić fotelik na podstawkę?

U dzieci w wieku sześć lub więcej lat sprawdzi się fotelik. Jest to doskonałe rozwiązanie. Jednak rodzice wybierają też podstawkę, gdy dziecko ma sześć, siedem lub więcej lat. To decyzja rodzica, ale eksperci radzą jak najdłużej wozić dzieci w bezpiecznym foteliku i przewozić dziecko zawsze tyłem do kierunku jazdy na podstawce, jest to jakieś rozwiązanie, dlaczego nie. Wówczas bezpieczeństwo jest najlepsze. To dobre rozwiązanie dla każdej osoby, która pragnie, aby dziecko podróżowało wygodnie i w sposób bardzo komfortowy.

Jaką podstawkę wybrać?

Na pewno dobra jest solidna podstawka, która sprawdzi się idealnie. Dzieciaki są zainteresowane nowinkami, ale rodzice powinni wybrać to, co najlepsze i godne uwagi, bezpieczne, wyjątkowe i na pewno doskonale sprawdzające się na co dzień. Na pewno warto mieć wygodny fotelik, który jest wyjątkowy, lecz podstawka zajmuje mniej miejsca i łatwiej ją przewozić, gdy w aucie nie ma dziecka. Należy jednak pamiętać, że podstawka nie ma wielu rzeczy:

  • Ochrony bocznej;
  • Pasa w części barkowej
  • Możliwości umieszczenia pasa na wysokości bioder,
  • Zagłówka
  • Systemu Isofix

Z podstawki dziecko może się ześlizgnąć, a to jest dla niego ryzyko podczas jazdy samochodem, ryzyko zranienia, utraty zdrowia, a w ekstremalnych przypadkach nawet życia. Za wyborem podstawki przemawiają jej rozmiary, lekkość oraz dobry wygląd. Podstawkę stawia się, sadza się na niej dziecko i przypina się je pasami samochodowymi. I na tym kończy się cała sprawa. Jest to jak najbardziej oczywista rzecz dla każdego. Można ją montować na fotelu przednim lub tylnym w samochodzie – o wiele lepiej jednak jest mieć podstawkę na tylnym siedzeniu, aby dziecko było w pełni bezpieczne. Dzieciaki uwielbiają bardzo wygodne podróżowanie z podstawką, bo czują się na niej swobodnie, a nie skrępowane jak na foteliku. Jest to sprawa całkiem oczywista. Jednak fotelik daje większe bezpieczeństwo i dlatego wielu rodziców wybiera takie rozwiązanie. Dobra podstawka musi być stabilna, stała i trwała, nie miękka i na kilka miesięcy. Podstawka jest tańsza od fotelika, ale powinna być bardzo wygodna i ładnie się prezentować. Walory funkcjonalny oraz estetyczny są bardzo ważne. Najważniejsze jednak jest pełne bezpieczeństwo dziecka i jego komfort psychiczny.