sobota, Październik 23, 2021
Strona główna Rozwój i nauka Nauka pływania dla dzieci

Nauka pływania dla dzieci

Pływanie to doskonały sport. Warto go uprawiać i dbać o formę. Dobre samopoczucie to podstawa, bez niego nic w życiu się nie uda. Pływanie to doskonały sport, który jest idealny dla każdego. Obecnie rodzice uczą swoje dzieci pływania już od pierwszych miesięcy życia. Mogą to robić sami, mogą powierzyć dziecko specjalistom, którzy potrafią pływać samodzielnie. Pływanie to doskonała umiejętność, która będzie źródłem przyjemności dla malucha. Rodzic powinien jednak zachować cierpliwość, spokojnie nauczać pływania, pokazywać, że woda jest przyjemna i nie trzeba się jej wcale bać.

Od kiedy można dziecko uczyć pływać?

Dzieci przeważnie uczą pływać. Dobrze jest oswajać je z wodą od początku życia. Lekarze radzą rozpocząć naukę pływania, gdy dziecko ma cztery-pięć miesięcy. Wówczas jest t idealny czas dla każdego maluszka, aby szybko i bez lęku nauczyć się pływać. Warto takie dziecko oswoić z wodą w wannie, a dopiero później zabrać je na basen. Tak przynajmniej zalecają specjaliści.

Jak nie zrazić dziecka do pływania?

Aby dziecko polubiło pływanie należy stosować pewne zasady. Najpierw należy je zanurzać na pięć minut w wodzie, stopniowo wydłużając czas do kwadransa. Gdy dziecko ma cztery miesiące to można je kłaść na brzuszku w płytkiej wodzie. Dziecko będzie zrelaksowane i nie będzie się bało wody. Gdy dziecko ma pół roku to może unosić się w wodzie, ale rodzice powinni trzymać głowę maluszka. Gdy dziecko ma siedem miesięcy to może bać się wody. Dlatego wówczas należy wykazać ostrożność oraz delikatność. Im starsze dziecko, tym większy u niego lęk przed wodą, dlatego też trzeba bardzo delikatnie i cierpliwie oswajać je z wodą. Nie wolno krzyczeć na dziecko, czy zmuszać go do pływania. Warto powoli i delikatnie uczyć malucha pływania.

Dziecko może zacząć pływać w małej wanience

Maluszek powinien mieć wodę o temperaturze 29-32 stopnie Celsjusza. Można oswajać dziecko z wodą, zanurzyć jego głowę wraz z uszami, delikatnie. Pluskanie maluchem w wodzie to także dobre rozwiązanie. Woda nie powinna pryskać na twarz dziecka, bo to może być dla niego niemiłe. Zabawa gąbką także jest zalecana. Można też włączyć do zabawy kubeczek, a także śpiewać maluchowi piosenki w wodzie. Takie powolne oswajanie malucha z wodą jest dobre dla dzieci mających 4-5 miesięcy życia. Starsze dzieci mogą pływać w płytkim basenie. Później przychodzi czas na pływanie w dużej wannie. Kolejnym krokiem jest pływanie w basenie. Dziecko powinno pływać tak, jak lubi, a rodzic nie powinien skupiać się na stylu pływania. Z maluchem trzeba utrzymywać kontakt wzrokowy. Nic na siłę, wszystko powoli, a dziecko polubi wodę i nie będzie miało żadnych oporów przed nauką pływania oraz pływaniem w przyszłości.

Istnieje też niezwykła metoda – baby swimming survival, polegająca na tym, że dziecka uczy się pływania-przewracania-pływania oraz wzywania pomocy w formie płaczu. Takie zachowanie ma pomóc w razie problemów. Metoda uznawana jest za kontrowersyjną, ale bardzo popularna w USA.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Most Popular

Recent Comments