sobota, Październik 23, 2021
Strona główna Rozwój i nauka Kiedy jest dzień dziecka?

Kiedy jest dzień dziecka?

Kiedy jest Międzynarodowy Dzień Dziecka? Międzynarodowy Dzień Dziecka jest świętem państwowym obchodzonym w niektórych krajach 1 czerwca.

Historia Międzynarodowego Dnia Dziecka

Początki tego święta sięgają 1925 roku, kiedy to przedstawiciele różnych krajów spotkali się w Genewie, w Szwajcarii, by zwołać pierwszą “Światową Konferencję na rzecz Dobra Dzieci”.

Po tej konferencji niektóre rządy na całym świecie wyznaczyły jeden dzień jako Dzień Dziecka, aby zwrócić uwagę na sprawy dzieci. Nie było zalecanej konkretnej daty, więc kraje używały tej, która była najbardziej odpowiednia dla ich kultury.

Data 1 czerwca jest używana przez wiele krajów byłego Związku Radzieckiego, ponieważ “Międzynarodowy Dzień Ochrony Dzieci” został ustanowiony 1 czerwca 1950 roku po kongresie Międzynarodowej Federacji Kobiet w Moskwie, który odbył się w 1949 roku.

Wraz z ustanowieniem Światowego Dnia Dziecka państwa członkowskie ONZ uznały, że dzieci, niezależnie od rasy, koloru skóry, płci, religii oraz pochodzenia narodowego lub społecznego, mają prawo do uczucia, miłości, zrozumienia, odpowiedniego pożywienia, opieki medycznej, bezpłatnej edukacji, ochrony przed wszelkimi formami wyzysku oraz wzrastania w klimacie powszechnego pokoju i braterstwa.

Wiele krajów ustanowiło Dzień Dziecka, ale zazwyczaj nie jest on obchodzony jako święto państwowe. Na przykład, niektóre kraje obchodzą Dzień Dziecka 20 listopada jako Powszechny Dzień Dziecka. Dzień ten został ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych w 1954 roku i ma na celu promowanie dobra dzieci na całym świecie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Most Popular

Recent Comments