Kiedy dziecko zaczyna siadać?

2378

Dziecko najpierw leży, później przewraca się, raczkuje, później zaczyna siadać i chodzić, a gdy już zacznie chodzić to często nie może się zatrzymać. Po kolei przechodzi wszystkie etapy rozwoju. Rodzice muszą je obserwować i w takich etapach wspierać, aby maluch był zawsze bezpieczny. Na pewno warto zająć się maluchem, wspierać go i znaleźć dla niego doskonałe pomysły na dobre dzieciństwo. Dzieci siadają w różnym wieku – nieraz dziecko półroczne rwie się do siadania i chodzenia. Nieraz dopiero po skończeniu roku siada, a jeszcze później zaczyna chodzić. Każde dziecko ma własne indywidualne tempo rozwoju, jest to dla niego typowe i nie należy malucha poganiać i wywierać na niego nacisków. Maluchy chcą ruszać się, wyrywają się często do ruchu, siadania i chodzenia. Nie ma jednak reguł. Niepokój powinno budzić to, gdy roczne dziecko nie siada, nie raczkuje, nie chodzi lub nie próbuje chodzić. Oznacza to, że z maluchem jest coś nie tak. Rodzice wówczas powinni wybrać się do specjalisty. Specjalista zbada, sprawdzi i określi, czy dziecko nie cierpi na chorobę, np. dysplazję, której tak bardzo obawiają się rodzice.

Rozwój dziecka a siadanie

Dziecko najdynamiczniej rozwija się w pierwszym roku życia. Wówczas przechodzi zmiany, zaczyna wstawać i ruszać się. Jego rozwój wówczas przebiega najszybciej. Później dziecko rozwija się, ale nie jest to takie skokowe, bardzo widoczne. Na pewno siadania nie należy przyśpieszyć. Czteromiesięczne dziecko nie jest na siadanie gotowe. W wieku siedmiu miesięcy dziecko może spokojnie siadać na dwadzieścia minut. Jest to dla niego początek poruszania się i nauka siadania. Nie należy jednak wywierać presji na dziecko. Maluch musi mieć mocniejszy układ kostny, aby dobrze siadać. Podpieranie czteromiesięcznego dziecka poduszkami i zmuszanie go do siadania jest poważnym błędem.

Kiedy dziecko siedzi stabilnie?

Dziecko siedzi stabilnie, gdy ma 9-10 miesięcy. Wcześniej przymierza się, siada na chwilę, chwieje się i przewraca. Później jednak jest już tylko lepiej. Każdy maluch doskonale się czuje, gdy siedzi pewnie, nie przewraca się. Siedząca pozycja nie jest łatwa do opanowania, ale można to osiągnąć. Gdy dziecko już siedzi to później zaczyna wstawać i chodzić. Chodzenie jest kolejnym etapem w rozwoju dziecka. Na pewno warto zadbać o to, by maluch mógł dobrze chodzić i swobodnie się przemieszczał. Dziecko siedzi na krzesełku i je – wówczas można urozmaicić jego dietę, łatwiej jest jeść na siedząco niż na leżąco czy pół-leżąco. To prawda jak najbardziej oczywista. Dzieci uwielbiają smaczne posiłki, które doskonale sprawdzają się i dają im dodatkowe wrażenia smakowe. Siedzenie nie jest taką sobie czynnością, ale kolejnym etapem w rozwoju malucha. I tak też należy je traktować. Jeśli dziecko siada mając 8 miesięcy to dobrze, gdy robi to mając 9 czy 10 miesięcy to też dobrze. Ważne, aby maluch chciał siadać i zmieniać swoje życie, rozwijać się. Gdy dziecko jednak nie dąży do siadania to rodzic powinien zbadać co się dzieje.