sobota, Październik 23, 2021
Strona główna Rozwój i nauka Kiedy dziecko zaczyna mówić?

Kiedy dziecko zaczyna mówić?

Dzieci różnie zaczynają mówić – jedne mówią pełnymi zdaniami mając niespełna rok, inne mówią po skończeniu roku, a jeszcze inne zaczynają mówić po skończeniu dwóch lat. To indywidualna kwestia. Wcześniej zaczynają mówić dziewczynki, chłopcy mówią później. Nie ma jednak reguł. Specjaliści obserwują dzieci i widzą duże różnice między nimi w tej kwestii. Jeśli rodzice mówią do maluszka, rozmawiają z nim to dziecko wcześniej zaczyna mówić. To jest dość typowa sytuacja. Dlatego należy pokazywać obrazki, powtarzać nazwy zwierząt, uczyć co jest na obrazku. Wtedy dziecko szybciej się rozwija i szybciej zaczyna mówić.

Pierwsze słowa

Pierwsze słowa maluszka to często takie wyrazy, jak mama, tata, baba, dziadek. Nieraz są to słowa takie, jak auto czy ba – to ostatnie oznacza dźwięk upadania przedmiotu. Mogą też być inne słowa, ale to już indywidualna sprawa. Czasami dzieci mówią da, co oznacza daj. Nieraz mówią proste słowa opisujące przedmioty codziennego użytku lub zwierzęta takiej, jak kot, pies, kura. Wszystko zależy od tego co zobaczyły na podwórku czy na przykład w książeczce. Początkowo dzieci płaczą i krzyczą, słowa są kolejnym etapem ich rozwoju. Gdy dziecko ma roczek, do osiemnastu miesięcy życia, używa często takich słów – Co to? Oraz nie. Stanowczy sprzeciw jest typowy dla buntu maluszków. Pokazują czego chcą i buntują się przeciwko różnym rzeczom. Dziecko mając 18 miesięcy potrafi powiedzieć już 50 słów – to całkiem spory zasób słowny, jak na początek. Rozwój mowy może zaburzyć ssanie smoczka, picie z butelki ze smoczkiem i karmienie dziecka papkami do trzeciego roku życia.

Dziewczynki mówią szybciej i lepiej?

Czy dziewczynki mówią szybciej i lepiej – nie zawsze tak jest, czasami mówią szybko i o wiele płynniej niż chłopcy, ale nieraz tak się nie dzieje. Dzieciaki lubią mówić, opowiadać własne historyjki. Nie jest to bynajmniej norma. Nieraz chłopcy mówią płynniej niż dziewczynki. Zależy od domu, czasu poświęconego dziecku przez rodziców oraz talentu danego dziecka. Stereotypem jest mówienie, że zawsze dziewczynki mówią szybciej i lepiej. Nie zawsze tak jest, bywają wyjątki, bywają chłopcy mówiący od razu całymi zdaniami, płynnie, bez zdrobnień. Zdarza się, że nawet do drugiego roku życia niektóre dzieci mówią pojedyncze wyrazy, zdrobniałe i nie budują zdań. Nie jest to jednak nic złego, o ile później sytuacja się zmienia. Gdy dziecko mówi nadal pojedyncze słowa mając trzy lub cztery lata to oznacza, że koniecznie trzeba odwiedzić specjalistę i zasięgnąć jego porady. Dzieci lubią mówić, opowiadać, pytać. Szczególnie dziesiątki pytań potrafią zmęczyć rodziców, dlatego czasami rodzice wolą, aby dzieci aż tak dużo nie mówiły. Jednak mówienie, rozmowa, to naturalny etap w życiu każdego dziecka. Rodzice powinni się do tego przyzwyczaić. Jeśli czterolatek nie mówi lub mówi pojedyncze słowa to dobrze jest odwiedzić logopedę i poprosić go o poradę. Na pewno zdiagnozuje powód problemów i powie co zrobić, aby dziecko szybko nauczyło się mówić.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Most Popular

Recent Comments