Jak odchudzić dziecko

2695
jak odchudzić dziecko

Jeśli Twoje dziecko ma nadwagę, możesz zrobić wiele, aby pomóc mu osiągnąć zdrową wagę w miarę jak będzie rosło.Jako rodzic, czasami trudno jest stwierdzić, że dziecko ma nadwagę. Dziecko może nie wyglądać na szczególnie ciężkie, aby mieć nadwagę. A ponieważ coraz więcej dzieci staje się cięższych w młodszym wieku, przyzwyczailiśmy się do widoku większych dzieci. Badania pokazują, że dzieci, które osiągają zdrową wagę, są sprawniejsze, zdrowsze, lepiej się uczą i są bardziej pewne siebie. Są też mniej narażone na niską samoocenę lub prześladowanie. I są znacznie mniej narażone na problemy zdrowotne w późniejszym życiu. Jako rodzic możesz zrobić wiele, aby pomóc swojemu dziecku w osiągnięciu zdrowszej wagi. Ważne jest, aby były one bardziej aktywne i dobrze się odżywiały. Poniżej znajdziesz wiele praktycznych porad, które Ci w tym pomogą.

Jeśli Twoje dziecko cierpi na jakąś chorobę, porady zawarte w tym artykule mogą być nieistotne i powinieneś najpierw skonsultować się z lekarzem rodzinnym lub szpitalnym.

Kroki do sukcesu

Oto 5 kluczowych sposobów, jak możesz pomóc swojemu dziecku w utrzymaniu zdrowej wagi:

Bądź dobrym wzorem do naśladowania

  • Jednym ze sposobów na zaszczepienie dobrych nawyków u dziecka jest bycie dobrym wzorem do naśladowania. Dzieci uczą się poprzez przykład.
  • Możesz zachęcać swoje dziecko do aktywności fizycznej i zdrowego odżywiania się poprzez własne działania.
  • Daj dobry przykład, idąc na spacer lub jadąc na rowerze, zamiast oglądać telewizję lub surfować po Internecie.
  • Zabawa w parku lub pływanie z dziećmi pokazuje im, że bycie aktywnym to świetna zabawa, a ponadto jest to świetny sposób na wspólne spędzanie czasu.
  • Wszelkie zmiany w diecie i stylu życia dziecka są o wiele bardziej prawdopodobne do zaakceptowania, jeśli są niewielkie i dotyczą całej rodziny.
  • Aktywność fizyczna może być również bardziej atrakcyjna dla dziecka, jeśli będziecie ją podejmować wspólnie z całą rodziną.

Bądź aktywny

Dzieci z nadwagą nie muszą wykonywać więcej ćwiczeń fizycznych niż dzieci szczuplejsze. Ich dodatkowa masa ciała oznacza, że naturalnie spalają więcej kalorii przy tej samej aktywności. Wszystkie dzieci powinny dążyć do aktywności fizycznej przez co najmniej 60 minut dziennie dla dobrego zdrowia, ale nie musi to być wszystko na raz. Kilka krótkich 10-minutowych, a nawet 5-minutowych zrywów w ciągu dnia może być równie dobre jak godzinne rozciąganie.

W przypadku młodszych dzieci może to być aktywna zabawa, np. gra w piłkę, gonitwy, takie jak „it” i „tag”, jazda na hulajnodze, korzystanie z huśtawek, drabinek i huśtawek na placu zabaw. Dla starszych dzieci może to być jazda na rowerze, deskorolce, chodzenie do szkoły, skakanie na skakance, pływanie, taniec i sztuki walki. Chodzenie lub jeżdżenie na rowerze na krótkich dystansach zamiast korzystania z samochodu lub autobusu to świetny sposób na wspólną rodzinną aktywność. Zaoszczędzisz też pieniądze.

Porcje wielkości dziecka

Staraj się unikać karmienia dziecka zbyt dużymi porcjami. Nie ma zbyt wielu oficjalnych wytycznych dotyczących ilości jedzenia, jakiej potrzebują dzieci, więc musisz kierować się własnym osądem. Dobrą zasadą jest rozpoczynanie posiłków od małych porcji i pozwalanie dziecku prosić o dokładkę, jeśli nadal jest głodne.

Staraj się nie zmuszać dziecka do zjedzenia wszystkiego na talerzu lub zjedzenia więcej niż chce. Unikajmy też używania talerzy w rozmiarze dorosłych dla młodszych dzieci, ponieważ zachęca to je do jedzenia zbyt dużych porcji. Pomocne może być również zachęcanie dziecka do powolnego jedzenia i ustalanie pór posiłków. Pory posiłków można wykorzystać jako okazję do nadrobienia zaległości z całego dnia.

Jedz zdrowe posiłki

Dzieci, podobnie jak dorośli, powinny dążyć do spożywania 5 lub więcej porcji owoców i warzyw każdego dnia. Są one doskonałym źródłem błonnika oraz witamin i minerałów. Uzyskanie 5 porcji dziennie nie powinno być zbyt trudne. Prawie wszystkie owoce i warzywa, w tym świeże, konserwowe, mrożone i suszone, wliczają się do dziennej porcji Twojego dziecka. Soki, smoothie, fasola i nasiona roślin strączkowych również się liczą.

Należy pamiętać, że niesłodzone 100% soki owocowe, soki warzywne i smoothie mogą być zaliczane do maksymalnie 1 porcji 5 posiłków dziennie.Na przykład, jeśli wypije się 2 szklanki soku owocowego i smoothie w ciągu jednego dnia, to nadal liczy się to jako 1 porcja. Łączna ilość napojów z soków owocowych, warzywnych i smoothie nie powinna być większa niż 150 ml dziennie, co stanowi małą szklankę. Na przykład, jeśli wypijemy 150 ml soku pomarańczowego i 150 ml smoothie w ciągu jednego dnia, przekroczymy zalecenie o 150 ml.

Kiedy owoce są mieszane lub wyciskane, uwalniają cukry, co zwiększa ryzyko próchnicy zębów. Dlatego najlepiej jest pić soki owocowe lub smoothie w porze posiłków. Zniechęcaj dziecko do spożywania pokarmów o dużej zawartości cukru lub tłuszczu, takich jak słodycze, ciasta, herbatniki, niektóre płatki śniadaniowe oraz słodzone cukrem napoje bezalkoholowe i gazowane. Te pokarmy i napoje są zwykle wysokokaloryczne i ubogie w składniki odżywcze. Staraj się, aby dziecko spożywało większość kalorii ze zdrowszych produktów, takich jak owoce i warzywa oraz produkty bogate w skrobię, takie jak chleb, ziemniaki, makaron i ryż (najlepiej pełnoziarniste). Zamień słodzone napoje bezalkoholowe na wodę.

Mniej czasu na ekranie i więcej snu

Wraz z radą, aby dzieci więcej się ruszały, należy ograniczyć czas spędzany w ciągu dnia w pozycji siedzącej lub leżącej. Pomóż swoim dzieciom unikać zbyt częstego siedzenia i leżenia, ponieważ zwiększa to prawdopodobieństwo przybierania na wadze. Ogranicz czas, jaki spędzają na nieaktywnych rozrywkach, takich jak oglądanie telewizji, granie w gry wideo i korzystanie z urządzeń elektronicznych.

Nie ma ścisłej i szybkiej porady, ile to jest za dużo, ale eksperci zalecają, aby dzieci oglądały nie więcej niż 2 godziny telewizji każdego dnia. Na noc należy usunąć wszystkie ekrany (w tym telefony komórkowe) z sypialni. Dobry sen pomaga dzieciom zachować szczupłą sylwetkę. Wykazano, że dzieci, które nie śpią w zalecanych ilościach, częściej mają nadwagę. Im mniej dzieci śpią, tym większe ryzyko, że staną się otyłe. Brak snu może również wpływać na ich nastrój i zachowanie. Jeśli Twoje dziecko cierpi na jakąś chorobę, porady zawarte w tym artykule mogą być nieistotne i powinieneś najpierw skonsultować się z lekarzem rodzinnym lub szpitalnym.