sobota, Październik 23, 2021
Strona główna Rozwój i nauka Jak nauczyć dziecko czytać?

Jak nauczyć dziecko czytać?

Dzieci lubią bajki, opowieści, historyjki o królach, królewnach, ale też doceniają prawdziwe historie o zwierzętach czy roślinach – wybór literatury dla dzieci jest dość duży. Uwielbiają, gdy rodzice im czytają, szczególnie wieczorem, przed snem. Jednak nadchodzi taki czas, gdy dziecko należy nauczyć czytać i jest to zazwyczaj około szóstego roku życia. Oczywiście są dzieci, które same nauczą się czytać podpatrując na przykład starszą siostrę lub starszego brata. Nie jest to jednak reguła. Przeważnie to rodzice uczą dzieci czytać w domu, spokojnie w formie zabawy. Jeśli rodzice tego nie zrobią, wówczas w przedszkolu lub zerówce odbywa się taka nauka. Dzieci można uczyć czytać w formie zabawy – można na przykład kupić literki z drewna lub w formie magnesów i pokazywać słowo po słowie. To dobra zabawa i świetna nauka. Można dzieciom literki rysować na kartce lub tablicy, można pokazywać obrazki w książce i uczyć czytania. Nowocześni rodzice do takiej nauki często korzystają z komputera. Dzieciaki szybko chłoną taką wiedzę i uczą się czytać. Wskazana jest cierpliwość – jedno dziecko nauczy się czytać szybko, w kilka godzin, inne potrzebuje kilku dni lub nawet kilku tygodni. Są dzieci, które uczą się czytać przez kilka miesięcy i dopiero po tym czasie osiągają pewną płynność. Wszystko zależy od zdolności dziecka, jego stanu psychicznego i tego, czy na przykład nie cierpi na jakieś schorzenia, które uniemożliwiają płynne czytanie. Jeśli są takie podejrzenia to należy dziecko zabrać do specjalisty, który określi jakie dziecko ma problemy. Wówczas konieczne jest stosowanie autorskich metod do nauki czytania oraz uczenia innych umiejętności.

Od ilu lat zacząć uczyć dziecko czytać?

Nie ma reguł – niektóre dzieci uczą się czytać mając trzy lata. Inne jednak najlepiej uczyć czytania, gdy mają pięć czy sześć lat. To indywidualna sprawa i nie ma tutaj żadnego przymusu czy pośpiechu. Oczywiście dziecko w pierwszej klasie szkoły podstawowej powinno umieć czytać płynnie, bywa jednak i tak, że płynność czytania przychodzi w drugiej lub trzeciej klasy szkoły podstawowej. Różne są koleje losu, różnie ludzie postępują i różnie się uczą. Nieraz dziecko sylabizuje z trudem, łączy literki powoli i uczy się bardzo wolno. Rodzice powinni obserwować jak przebiega proces uczenia się dziecka i wspierać je w takiej nauce. Gdy widzą komplikacje to powinni wspierać dziecko, a nie unikać tematu i udawać, że nic się nie dzieje.

Nauka czytania

Do nauki czytania w szkole używane są podręczniki oraz elementarze. Naucza się 20-30 dzieci, co oznacza, że nauczyciel nie ma zbyt wiele czasu dla jednego dziecka. Nie jest to najlepsza forma nauki. Uczenie dziecka czytania w domu to czas rodzica z dzieckiem, zabawa połączona z nauką. W pierwszej klasie szkoły podstawowej nie ma czasu na zabawę, jest nauka i to w dość dużej grupie dzieci. Dlatego najlepiej jest, gdy dziecko uczy się w domu, z rodzicem czy starszym rodzeństwem. Efektywność takiej nauki jest o wiele większa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Most Popular

Recent Comments