sobota, Październik 23, 2021
Strona główna Rozwój i nauka Ile zębów mlecznych ma zdrowe dziecko

Ile zębów mlecznych ma zdrowe dziecko

Nigdy nie jest za wcześnie, by troszczyć się o zdrowie jamy ustnej swojego dziecka. Tak jak Ty chodzisz z dzieckiem do pediatry na regularne badania kontrolne, tak samo Ty powinieneś zadbać o to, by Twoje dziecko regularnie odwiedzało dentystę, by mogło cieszyć się zdrowymi zębami i dziąsłami przez całe życie.

Czy niemowlęta mają już zęby pod dziąsłami w momencie narodzin?

Większość dzieci rodzi się z pierwotnymi zębami, które czekają pod dziąsłami. W rzadkich przypadkach genetyczne wady wrodzone, nieprawidłowości hormonalne oraz niektóre choroby kości i skóry mogą powodować nieprawidłowości w uzębieniu lub nawet brak zębów.

Kiedy niemowlęta zaczynają ząbkować?

Chociaż wiek, w którym dzieci zaczynają ząbkować może się znacznie różnić, to większość dzieci zaczyna ząbkować około szóstego miesiąca życia i ma wszystkie zęby główne do trzeciego roku życia. Zęby u niemowląt wyrastają zazwyczaj w następującej kolejności:

Zęby górne

 • Centralny siekacz: 8 do 12 miesięcy
 • Siekacze boczne: 9 do 13 miesięcy
 • Pierwsze zęby trzonowe: 13 do 19 miesięcy
 • Kły: 16 do 22 miesięcy
 • Drugie zęby trzonowe: od 25 do 33 miesięcy

Zęby dolne

 • Siekacz centralny: 6 do 10 miesięcy
 • Siekacze boczne: 10 do 16 miesięcy
 • Pierwsze zęby trzonowe: 14 do 18 miesięcy
 • Kły: 17 do 23 miesięcy
 • Drugie zęby trzonowe: od 23 do 31 miesięcy


Około czwartego roku życia możesz zauważyć, że pomiędzy zębami głównymi tworzą się przestrzenie, ponieważ kości twarzy Twojego dziecka zaczynają rosnąć. Jest to zupełnie normalne i pomaga stworzyć przestrzeń potrzebną do wyrzynania się większych zębów stałych.

Jak mogę stwierdzić, że moje dziecko wyrzyna zęby?

Dzieci, które ząbkują mają tendencję do ślinienia się znacznie bardziej niż zwykle. W niektórych przypadkach ciągłe ślinienie się może nawet spowodować delikatną wysypkę na policzkach lub brodzie. Nie ma się czym zbytnio przejmować; miej pod ręką ściereczkę, by móc wytrzeć buzię dziecka. Możesz zauważyć, że Twoje dziecko zacznie gryźć i żuć wszystko, co znajdzie się w jego zasięgu, aby rozmasować obolałe dziąsła. Dziąsła mogą być czerwone, opuchnięte i wrażliwe na dotyk. Amerykańska Akademia Pediatrii zaleca delikatne masowanie dziąseł lub dostarczenie dziecku zabawki do gryzienia zamiast stosowania miejscowych środków przeciwbólowych, które można spłukać w ciągu kilku minut. Często zdarza się, że ząbkujące niemowlęta mają niską gorączkę. Jeśli jednak gorączka u Twojego dziecka przekracza 38 stopni, jest to raczej spowodowane chorobą i powinnaś zabrać je do lekarza. Oczywiście nawet grzeczne dzieci mogą być niespokojne i marudne z powodu dyskomfortu.

Ile ząbków mają dzieci?

Większość dzieci ma 20 pierwotnych zębów.

Dlaczego dbanie o zęby niemowląt jest ważne?

Nawet jeśli Twoje dziecko będzie miało zęby mleczne tylko przez krótki czas, to i tak wymagają one opieki. Właściwa opieka stomatologiczna zapewni Twojemu dziecku zdrowe zęby, niezbędne do rozwoju mowy i dobrego odżywiania. Rozpoczęcie dbania o zdrowie jamy ustnej we wczesnym wieku chroni również zdrowie rozwijających się zębów stałych i wpaja nawyki niezbędne do zachowania dobrego stanu zdrowia jamy ustnej przez całe życie.

Możesz zacząć dbać o zęby dziecka jeszcze przed ich wyrżnięciem, czyszcząc dziąsła dziecka wilgotną chusteczką lub gazikiem. Kiedy wyrżnie się pierwszy ząb, powinnaś zacząć szczotkować i nitkować zęby. Ponieważ dzieci mają ograniczoną sprawność manualną, większość z nich wymaga pomocy przy szczotkowaniu i nitkowaniu do około ósmego roku życia. Do trzeciego roku życia powinieneś zmienić pastę do zębów dla niemowląt na pastę dla dzieci zawierającą fluor lub ksylitol, które pomagają chronić zęby przed próchnicą. Oczywiście regularne przeglądy i czyszczenie zębów są ważną częścią dbania o zęby dziecka. Dentyści nie tylko mogą wykryć ubytki i choroby dziąseł we wczesnych stadiach, ale mogą również zidentyfikować problemy, które mogą mieć wpływ na rozwój zębów stałych. Amerykańska Akademia Stomatologii Dziecięcej zaleca, by dzieci zgłaszały się do dentysty, gdy tylko pojawi się u nich pierwszy ząb i nie później niż w dniu ich pierwszych urodzin.

Kiedy moje dziecko powinno zacząć otrzymywać nowe zęby stałe?

Większość dzieci zaczyna otrzymywać zęby stałe między szóstym a dwunastym rokiem życia. Nowe zęby stałe zazwyczaj wyrastają w następującej kolejności:

Zęby górne

 • Siekacz centralny: 6 do 7 lat
 • Siekacze boczne: 7 do 8 lat
 • Pierwsze zęby trzonowe: 9 do 11 lat
 • Kły: 10 do 12 lat
 • Drugie zęby trzonowe: 10 do 12 lat

Zęby dolne

 • Siekacz centralny: 6 do 7 lat
 • Siekacze boczne: 7 do 8 lat
 • Pierwsze zęby trzonowe: 9 do 11 lat
 • Kły: 9 do 12 lat
 • Drugie zęby trzonowe: 10 do 12 lat

Jaka jest normalna liczba zębów stałych?


Większość ludzi ma 28 stałych zębów w wieku około 13 lat. Dodatkowo wielu ludziom wyrasta trzeci zestaw zębów trzonowych, zwanych również zębami mądrości, w późnych latach nastoletnich lub wczesnych latach dwudziestych, co może zwiększyć ich liczbę do 32.

Czy Niewidoczne Aparaty Wyrównujące są odpowiednie dla dzieci?

Chociaż przezroczyste aparaty są skutecznym sposobem leczenia łagodnych i umiarkowanych problemów ortodontycznych, nie są one przeznaczone dla wszystkich. Alignery niekoniecznie są najskuteczniejszą opcją leczenia ortodontycznego dla małych dzieci z kilku powodów:

Dzieciom często brakuje dyscypliny i dojrzałości niezbędnej do noszenia alignerów przez zalecane 18 do 22 godzin dziennie. Oznacza to, że leczenie może trwać dłużej niż oczekiwano, co oznacza, że w końcu zapłacisz więcej. Dzieci mogą nie pamiętać o czyszczeniu swoich aparatów podczas szczotkowania zębów, co zwiększa ryzyko powstania ubytków. Dzieci są bardziej narażone na zgubienie lub złamanie swojego aparatu, kiedy wyjmują go do jedzenia. Większość dzieci osiąga lepsze rezultaty z tradycyjnym aparatem ortodontycznym. Jeśli Twoje dziecko ma problemy ortodontyczne, nasi specjaliści stomatologii dziecięcej pomogą Ci dobrać najlepszy aparat dla potrzeb Twojego dziecka.

Czy moje dziecko powinno poddać się operacji usunięcia zębów mądrości?

Ponieważ nasze usta są często zbyt małe, aby pomieścić zęby mądrości, często zdarza się, że trzeci zestaw zębów trzonowych ulega zatrzymaniu lub wchodzi pod kątem, który może uszkodzić sąsiednie zęby. Może to prowadzić do gromadzenia się bakterii i płytki nazębnej wokół zębów, infekcji lub próchnicy oraz bólu. Zalecamy, aby Twoje dziecko poddało się ocenie zębów mądrości pomiędzy 16 a 19 rokiem życia, aby ustalić, czy może być konieczne wyrwanie zębów mądrości. Pomimo starych bajek, które mogłeś usłyszeć, zabieg usunięcia zębów mądrości nie jest zazwyczaj bardziej nieprzyjemny niż tradycyjne wypełnienie.

Poprzedni artykułKiedy jest dzień dziecka?
Następny artykułJak odchudzić dziecko

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Most Popular

Recent Comments