Czytanie w rodzinie: jak sprawić, by czas spędzony na czytaniu był zabawą i nagrodą

172
Wspólne czytanie

Czytanie dziecku to świetny sposób na wspieranie jego rozwoju. Wzbogaca słownictwo i wiedzę ogólną, poprawia umiejętność czytania, a także rozwija wyobraźnię i empatię. Wielu rodziców ma jednak trudności ze znalezieniem czasu na to ważne zadanie – zwłaszcza gdy ich dzieci bawią się, zwiedzają lub są zajęte w inny sposób (co zazwyczaj ma miejsce). Do tej listy należy dodać wskaźnik umiejętności czytania i pisania wśród dorosłych oraz liczbę dzieci, których rodzice pracują. Według najnowszego spisu powszechnego prawie jedna piąta dorosłych Amerykanów ma problemy z czytaniem na poziomie ósmej klasy. W związku z tym wielu rodziców usilnie poszukuje sposobów wspierania rozwoju czytelnictwa swoich dzieci poza szkołą. Na szczęście istnieje wiele prostych sposobów na zwiększenie zainteresowania dziecka książkami. Oto kilka strategii, które sprawią, że czas spędzony na czytaniu będzie bardziej satysfakcjonujący zarówno dla Ciebie, jak i Twojego dziecka:

Uczyń czytanie priorytetem

Pierwszą zasadą udanego czytania rodzicom i dzieciom jest uczynienie z niego priorytetu. Jeśli jesteś zbyt zajęty, by czytać z dzieckiem, ono to zrozumie. Dlatego wpisz do kalendarza czas przeznaczony na czytanie i przedłóż go nad inne obowiązki.

Czytaj z dzieckiem każdego dnia

Czytanie to umiejętność, która wymaga regularnej praktyki. Jeśli chcesz, by Twoje dziecko dobrze radziło sobie z czytaniem, musisz czytać z nim codziennie. Nawet jeśli przeczytasz tylko jedną stronę dziennie, pomożesz dziecku rozwinąć tę ważną umiejętność.

Nie naciskaj zbyt mocno ani zbyt szybko

Jeśli dziecko nie lubi czytać lub nie znalazło książki, którą chciałoby przeczytać, nie należy go naciskać. Bądź cierpliwy i daj mu czas na znalezienie czegoś, co je zainteresuje. Jeśli dziecko lubi niektóre książki, a innych nie lubi, to też jest w porządku. Nie ma potrzeby czytania każdej książki, którą znajdzie. Dopóki czytacie razem, przynosi to korzyści dziecku.

Bądź elastyczny i miej pod ręką wiele opcji

Niektóre dzieci będą chciały czytać tylko książki z obrazkami. Inne mogą chcieć zacząć od początkujących książek z rozdziałami. Niektóre mogą chcieć czytać same, a inne będą chciały, abyś był tuż obok nich. W miarę jak dziecko rośnie i zmienia się, powinny zmieniać się także Twoje nawyki czytelnicze. Miej przy sobie kilka łatwych książek, gdy dziecko jest zbyt małe, by czytać samodzielnie. Czytajcie razem bajki, gdy dziecko jest za małe, by czytać samodzielnie. Trzymaj na półce kilka książek z rozdziałami, które będą dostępne, gdy dziecko będzie gotowe.

Zróżnicuj rodzaje książek, które czytacie razem

Zmieniaj rodzaje książek, które czytasz razem z dzieckiem. Niektóre książki będą miały charakter informacyjny, inne fikcyjny. Niektóre książki będą zabawne lub z rymowanym tekstem. Inne są dramatyczne lub poruszają tematy, które mogą być trudne dla dziecka. Z dzieckiem można czytać niemal każdy rodzaj książek, ale należy się upewnić, że wybieramy te, które są odpowiednie dla jego wieku i etapu rozwoju.

Zapewnij różne sposoby interakcji z treścią

Niektóre książki będą zawierać obrazki, inne tylko tekst. Jeśli Twoje dziecko ma ulubioną książkę, spróbuj czytać mu ją na różne sposoby. Możesz patrzeć na obrazki w trakcie czytania, poprosić dziecko, aby wskazywało obrazki w trakcie czytania, albo umieścić książkę na iPadzie lub komputerze, aby oglądać obrazki w trakcie czytania na głos.

Streszczenie

Czytanie z dzieckiem to jeden z najlepszych sposobów wspierania jego rozwoju. Wystarczy stworzyć wesołe i przyjazne środowisko oraz wybrać książki, które są dla dziecka ważne i interesujące. Jeśli chcesz, aby Twoje dziecko umiało dobrze czytać, musisz czytać z nim każdego dnia. Czytanie to umiejętność, która wymaga regularnej praktyki, dlatego priorytetem powinno być czytanie z dzieckiem i wybieranie książek, które je interesują. Jeśli chcesz, by Twoje dziecko pokochało czytanie, musisz sprawić, by było ono interesujące i zabawne. Dzieci chętniej będą chciały czytać, jeśli będą czerpać z tego przyjemność. Wybieraj książki, które są interesujące dla Twojego dziecka i spraw, by czytanie było dla niego przyjemnością.