poniedziałek, Listopad 29, 2021
Strona główna Rozwój i nauka Co powinno umieć 2-letnie dziecko

Co powinno umieć 2-letnie dziecko

Uczucia

Jest to jeden z najważniejszych okresów w rozwoju emocjonalnym.

Twój maluch przeżywa wiele emocji, jednocześnie ucząc się o uczuciach innych ludzi. Temperamentne napady złości są normalne, ponieważ dzieci często nie wiedzą, jak wyrazić słowami “wielkie” emocje, takie jak frustracja, złość, zakłopotanie, poczucie winy i wstyd.

Twój maluch zaczyna też rozumieć, jak jego zachowanie wpływa na ciebie i jak twoje zachowanie wpływa na niego. Twój maluch nie będzie miał tak dużego lęku separacyjnego i może nie będzie się tak denerwował, kiedy go zostawisz.

Mówienie

Około drugiego roku życia maluchy mogą być w stanie używać zdań składających się z 2-3 słów i mówić “ja”, “ty” i “ja”. Twój maluch nauczy się i będzie używał wielu słów i łatwiej będzie go zrozumieć, gdy będzie mówił.

W wieku trzech lat maluchy zazwyczaj potrafią używać zdań składających się z 3-5 słów, a nawet więcej. Twój maluch zacznie się uczyć, jak mówić na zmianę i może być w stanie przeprowadzić z Tobą krótką rozmowę.

Twój maluch uczy się mówić o rzeczach, które wydarzyły się w ciągu dnia. Z twoją pomocą maluch może być w stanie uporządkować rzeczy, by ułożyć prostą historyjkę – na przykład: ‘Idę do sklepu’. A co robiłeś w sklepie?” “Kupiłem mleko”. Do trzech lat twój maluch może być w stanie opowiedzieć prostą ‘wymyśloną’ historyjkę opartą na własnych doświadczeniach, ale prawdopodobnie będzie ona dość krótka.

W tym wieku Twój maluch będzie też mówił o ludziach i przedmiotach, których nie ma z nim – na przykład: ‘Babcia w sklepie’ lub ‘Moja piłka na drzewie’.

Myślenie

Wszystko, czego maluchy nauczyły się do tej pory, rozwija ich myślenie.

Twój maluch zaczyna rozumieć pojęcia takie jak czas i przeciwieństwa – na przykład duży/mały czy dzień/noc. Twój maluch zacznie również wskazywać części ciała na podstawie tego, co robią, sortować przedmioty oraz dopasowywać kształty i kolory. Twój maluch zaczyna też pamiętać, jak niektóre rzeczy wyglądają – na przykład jabłka są czerwone i okrągłe.

Twój maluch rozwiązuje problemy poprzez wypróbowywanie rzeczy.

Zabawa i nauka

Zabawa jest ważna, ponieważ to właśnie w ten sposób dzieci się uczą.

Twój maluch lubi bawić się z innymi, bawić się w przebieranki, urządzać podwieczorki, malować paluszkami lub pędzelkiem i bawić się w “szorstkie i burzliwe”. Kiedy Twój maluch bawi się z Tobą lub innymi dziećmi, możesz zauważyć, że dziecko coraz lepiej radzi sobie z robieniem zmian.

Opowiadanie bajek, śpiewanie i czytanie to również zabawne rzeczy, które Twoje dziecko może robić w tym wieku.

Codzienne umiejętności

Mniej więcej w tym okresie dzieci są chętne do robienia coraz większej ilości rzeczy dla siebie.

Na przykład, twój berbeć prawdopodobnie może myć ich własne ręce, myć się przy kąpieli, karmić się i ubierać się – chociaż twój berbeć jest prawdopodobnie lepszy w zdejmowaniu ubrań niż ich zakładaniu! A twój maluch wciąż się uczy, więc możesz potrzebować jego pomocy.

Możesz budować zaufanie twojego malucha do robienia rzeczy niezależnie, pozwalając mu pomagać ci w domu w obowiązkach takich jak zamiatanie czy ścieranie kurzu. Twój maluch będzie czuł się bardzo dumny, gdy będzie dobrym pomocnikiem.

Twój maluch może być nawet gotowy, by rozpocząć trening toaletowy. Niektóre z tych znaków są, jeśli twój maluch:

 • potrafi zrobić większość rzeczy, o które prosisz bez twojej pomocy
 • jest zainteresowany obserwowaniem, jak inni chodzą do toalety – na początku może to być niezręczne lub wprawić cię w zakłopotanie, ale jest to dobry sposób na wprowadzenie rzeczy w życie
 • daje ci znać, kiedy zrobi kupkę lub siusiu w pieluszkę
 • potrafi wykonywać proste polecenia, takie jak “Daj piłkę tatusiowi”.

Obserwuj i zobacz, czy twój maluch jest gotowy na trening toaletowy – ale staraj się nie naciskać. Chodzenie do toalety jest jedną z najtrudniejszych rzeczy do nauczenia się przez twoje dziecko, ponieważ wykorzystuje tak wiele umiejętności. Na przykład, twój maluch musi wiedzieć, kiedy musi zrobić siusiu lub kupkę, rozumieć, że powinien robić siusiu i kupkę w toalecie, być w stanie chodzić i wspinać się na nocnik lub toaletę oraz podciągać i opuszczać ubrania.

Jeśli zaczniesz trening toaletowy zbyt wcześnie, nauka może zająć twojemu maluchowi trochę czasu.

Poruszanie się

W tym wieku dzieci mogą biegać i prawdopodobnie mniej upadają. Twój maluch zaczyna wchodzić i schodzić po schodach na własną rękę, ale czasami będzie używał poręczy dla zachowania równowagi. Twój maluch jest teraz lepszy w rzucaniu przez ramię, kopaniu i łapaniu piłki, a nawet może stać na jednej nodze przez kilka sekund.

Jeśli będziesz w pobliżu, podczas gdy twój maluch będzie eksplorował, poczuje się uspokojony i bezpieczny. To pomaga maluchowi budować pewność siebie, by próbować nowych rzeczy i odkrywać je na własną rękę.

Przy tak aktywnym maluchu dobrze jest się zastanowić, jak możesz uczynić swój dom bezpiecznym.

W tym wieku Twój maluch może również:

 • skakać w miejscu
 • jeździć na trójkołowym rowerze
 • rozpoznawać przedmioty i nazywać je
 • używać jednej nóżki, a potem drugiej, kiedy wchodzi po schodach.
 • Pomaganie w rozwoju dziecka w wieku 2-3 lat

Oto kilka prostych rzeczy, które możesz zrobić, by wspomóc rozwój malucha w tym wieku:

 • Daj maluchowi szansę na zabawę z innymi: zabawa to świetny sposób na to, by maluch zaprzyjaźnił się z innymi dziećmi i nauczył się, jak z nimi przebywać. Ale nie oczekuj jeszcze dzielenia się i robienia tego na zmianę – maluchy wciąż myślą, że wszystko należy do nich.
 • Zachęcaj do nabywania codziennych umiejętności, takich jak używanie łyżki czy zakładanie butów. Te umiejętności obejmują zarówno małe, jak i duże ruchy mięśni, a także zdolność Twojego malucha do myślenia o tym, co robi.
 • Rozmawiaj z maluchem: nazywanie i mówienie o codziennych rzeczach – częściach ciała, zabawkach i przedmiotach domowego użytku, takich jak łyżki czy krzesła – pomaga rozwijać umiejętności językowe malucha. W tym wieku możesz nauczyć swoje dziecko, że “krzesło” może być “dużym krzesłem”, “czerwonym krzesłem” lub nawet “dużym czerwonym krzesłem”.
 • Nadawaj znaczenie temu, co mówi Twoje dziecko, słuchając go i odpowiadając mu. Jeśli maluch mówi “Mama mleko”, możesz odpowiedzieć mu: “Chcesz, żeby mama przyniosła ci trochę mleka?”. To także sprawia, że maluch czuje się doceniany i kochany.
 • Czytaj swojemu maluchowi: możesz zachęcać dziecko do mówienia i rozwijania wyobraźni poprzez wspólne czytanie, opowiadanie bajek, śpiewanie piosenek i recytowanie wierszyków.
 • Gotuj z dzieckiem: to pomaga twojemu maluchowi zainteresować się zdrowym jedzeniem, nauczyć się kilku nowych słów i zacząć oswajać się z pojęciami matematycznymi, takimi jak “połowa”, “1 łyżeczka” czy “30 minut”. Możesz dać swojemu maluchowi proste zadania związane z gotowaniem, takie jak robienie sałatki czy układanie kanapek.
Poprzedni artykułJak odchudzić dziecko

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Most Popular

Recent Comments